Plovoucí dřevěné podlahy - vícevrstvé

Dřevěné plovoucí podlahy jsou vyrobeny ze dvou až tří vrstev masivního dřeva. Vrchní vrstva, která tvoří dekor podlahy je ze dřeva tvrdého. Nášlapná vrstva dřevěné plovoucí podlahy je 2 – 4 mm silná. Uprostřed je napříč uložená smrková laťovka či smrkové dřevo, které brání sesychání horní vrstvy, jejímž protitahem je spodní smrková dýha. Lamely jsou opatřeny povrchovou úpravou, vrstvy laku jsou vytvrzeny UV. Zatímco klasické masivní dřevěné podlahy vyžadují následné broušení a lakování, plovoucí dřevěná podlaha je ihned připravena k použití.

Do kategorie plovoucích dřevěných podlah vícevrstvých lze zařadit i vícevrstvé lepené podlahové dílce.

Třívrstvé podlahové dílce - lamely


Třívrstvé podlahové dílce, tzv. lamely mají všechny vrstvy spolu slepeny, Tloušťka dílců je 15 – 25 mm a jejich šířka se pohybuje kolem 200 mm. Skládají se z nášlapné vrstvy, středové vrstvy a spodní tzv. protitahové vrstvy. Nášlapná vrstva je asi 4 mm silná a je z kvalitního dřeva, středová vrstva bývá z dřeva měkkého (borovice, smrk..) a dolní vrstva je ze smrkové dýhy o tloušťce 1, 5 – 2 mm.

Mezi nejrozšířenější patří tzv. řemenový tří lamelový vzor, ten má plochu dílce vyskládánu z lamel různé délky ve třech řadách. Podobně je vyroben dvou lamelový vzor, jen šířka lamel je větší a dekor dřeva viditelnější. Jedno lamelové podlahové dílce tzv. selská prkna mají lamely vyrobeny z celého jednoho kusu dřeva – tím se řadí mezi nejdražší typy podlah.

Dvouvrstvé podlahové dílce - lamely


Klasické vlysy, jen rozměrově větší, připomínají svým tvarem dvouvrstvé podlahové dílce. Skládají se z nášlapné vrstvy z kvalitního pohledového dřeva, jejich tloušťka se pohybuje od 3,5 – 9 mm a nosné vrstvy, která je vyrobena z překližky, prořezané systémem spár, které odstraňují nežádoucí změny tvaru podlahy. Obvykle mají povrchovou úpravu a celoplošně se lepí na podklad.