Exteriérové dřevěné podlahy

Exteriérové dřevěné podlahy – tzv. decking, se vyrábí ze dřeva pocházejícího z jižní Ameriky. Toto dřevo dokáže odolávat povětrnostním vlivům, snáší mráz i vysoké teploty, nepodléhá hnilobě či dřevokaznému hmyzu. Jeho další výhodu je vysoká rozpínavost a tím tedy minimální tvorba prasklin, barva je světlejší až tmavě olivově hnědá.

Technologie exteriérových dřevěných podlah

Dlaždice exteriérových dřevěných podlah jsou složeny z pevného polypropylénového podkladu s patentovaným zámkovým systémem a z kvalitního masivního tropického dřeva, které je 15 – 22 mm silné. Díky tomu je pokládka velmi snadná.

Pokládka exterierových dřevěných podlah

Jako podklad volíme štěrk nebo beton – musí být pevný, tvrdý a rovný. Pokud zvolíme štěrkový podklad nejprve se ujistíme, že máme ideální rovinu a případné podkladní hranoly na povrchu leží celou plochou. Pozdějšímu prorůstání trávy můžeme předejít překrytím povrchu plastovou nebo igelitovou folií. Pokud zvolíme betonový podklad, podkladní hranoly umístíme do voděodolných bloků – např. gumové, ve vzdálenosti cca 1 m od sebe, ty zabezpečí volný odtok vody. Správné rozmístění podkladových hranolů od sebe je závislé na síle a šířce vrchních prken.

Montáž a pokládka

Mezi jednotlivými deskami dodržujeme mezery 5 – 10 mm, je totiž nutné vzít do úvahy možnost nasáknutí nebo seschnutí desky způsobené změnou klimatických podmínek. K zajištění správného vyvrtání děr pro připevnění vrutů k podkladním hranolům si natáhneme provázek – vruty umisťujeme maximálně 5 – 7 cm od konců desek, tím zamezíme jejich ohybání. Vruty by měli být dvakrát delší než šířka desek

Použití exteriérových dřevěných podlah

Dlažba exteriérových dřevěných podlah je vhodná i pro vnitřní využití. Oceníte jej také třeba jako pokládku podlah do saun, bazénů, lávek, zimních zahrad a venkovních teras . Do venkovního prostředí používáme dřevo s vysokou hustotou, které nám zaručí vysokou odolnost proti povětrnostním vlivům, sněhu, dešti, slunečnímu záření i mrazu.

Výhody exteriérových dřevěných podlah

Venkovní dřevěné podlahy jsou příjemné pro bosou chůzi i v chladném počasí a díky profilování zachycují drobné nečistoty, které potom nepřenášíme dále do interiéru. Výše zmiňovaná velmi vysoká odolnost předurčuje dlouhou životnost. Upozorněme ještě, že při těžbě dochází u některých dřevin k napadení stromu hmyzem, což zanechává ve dřevě stopy v podobě miniaturních otvorů o průměru do jednoho milimetru. Jelikož tento hmyz žije pouze v čerstvém dřevě, importované desky, které jsou již vysušené neobsahují žádný aktivní hmyz. Také sluneční záření zanechává na povrchu šedou patinu, kterou však lze odstranit mechanickým čištěním nebo zamezit jejímu vzniku pravidelným olejováním.

Nabízené druhy

V našich klimatických podmínkách se nejlépe osvědčily dřeviny Bangkira, Ipe, Teak a Masaranduba.

Bangkirai
Tato dřevina je díky svým vlastnostem – vysoká tvrdost a odolnost, používána pro silně zatěžované stavební konstrukce jako jsou mosty, železniční pražce, sloupy, dále na výrobu střešních konstrukcí, domů, mol atd. Tato dřevina je asi 3x tvrdší než dub a jeho hmotnost se pohybuje 1000 až 1100 kg / 1m3. Zároveň jsou dřeviny Bangkirai jednou z nejkrásnějších exteriérových masivních podlahovin.

Masaranduba
Tato dřevina je ještě tvrdší a odolnější vůči hmyzu, plísním vodě a slunečnímu záření než výše uvedená Bangkirai a proti ní je také tmavší a hladší a nemá žádné otvory po škůdcích. Je červenohnědá až tmavě švestková a bývá označována jako „rudé dřevo“. Díky své vysoké tvrdosti však relativně často praská a má vysoké procento sesychání. Používá se jako stavební dřevo v silně namáhaných venkovních prostorách.

Angelim Pedra
Angelim Pedra je velmi krásné, pevné a houževnaté dřevo, které je odolné vůči plísním a hmyzu. Používá se při výrobě nábytku, vnitřních a venkovních dveří, schodů, oken, vnitřní obležení stěn atd.

IPE
IPE IPE je nejtvrdší, nejodolnější a nejpoužívanější dřevinou na světě. Nemá žádné otvory po škůdcích, má hladký povrch, nádhernou kresbu a minimální sesychavost.