Parketové dřevěné podlahy

Mozaikové a kazetové parkety


Z lamel nebo vlysů malých rozměrů, které jsou poskládány do různých vzorů se vyrábí parkety mozaikové a kazetové. Jsou v masivním či vícevrstvém provedení o síle kolem 8 mm. Tabule s poskládanými vzory bývají z rubu nalepeny na síťovinu nebo jsou fixovány páskou (lícová strana), kterou lze po nalepení obrousit. Jsou vyráběny z různých druhů jehličnanů i listnatých dřevin. Jedním z typů mozaikové podlahy je tzv. průmyslová mozaika, která je vyráběna z úzkých proužků skládaných v pásech na tupý sraz.Setkat se s ní můžeme jak v moderních interiérech, tak třeba v průmyslovém provozu.

Parketové vlysy


Parketové vlysy s perem a drážkou jsou dle výskytu charakteristických znaků, jako jsou suky, trhliny, běl, zárosty, sklon vláken, barevné odlišnosti atd., děleny do tří tříd, které jsou označovány kolečkem, trojúhelníčkem a čtverečkem. Existuje i tzv. volná třída a dle druhů parketových vlysů rozlišujeme parketový vlys, který má na jedné straně drážku a na druhé per a parketový vlys, který má na obou stranách drážku a používá se cizí pero. Parketové vlysy se také dají skládat do nejrůznějších vzorů.

Lamparkety


Podobné jak parketové vlysy jsou tzv. lamparkety, jsou to čtyř straně opracované přířezy s rovnými boky bez pera a drážky.Výroba parket

Nášlapná vrstva dřevěné parketové podlahy je uspořádána do různých vzorů a její minimální tloušťka je 2,5 mm – nejrozšířenější je tzv. stromeček a řetěz. Parkety se vyrábějí 16 a 22 mm silné, mají pero-drážku a celoplošně se lepí, brousí a lakují nebo olejují (na údržbu je samozřejmě výhodnější povrch lakovaný) , mozaiky a kantovky jsou 8 – 15 mm silné, vyrábí se v několika desingových variantách a nemají pero drážku – celoplošně se lepí, brousí a nakonec lakují či olejují a jejich výhodou je nižší pořizovací cena. Dvou a třívrstvé parkety a prkna mají horní polovinu z klasického nebo tropického dřeva o síle 2 – 9 mm, jsou vyráběny sendvičovou technologií – jsou stabilnější a zamezují pnutí dřeva a tvorbě spár. Jsou vhodné i k použití podlahového vytápění.